Stosowanie dożylnych wlewów witaminowych bez wskazań medycznych jest niezgodne z prawem.Rzecznik praw pacjenta stwierdział zbiorowe naruszenie praw pacjentów, poprzez stosowanie metod leczniczych, które nie mają udowodnionej skuteczności. Chodzi o podawanie dożylnych wlewów witaminowych bez przeprowadzenia badań, które potwierdziłyby potrzebę uzupełnienia witamin i minerałów właśnie w taki sposób.

Jak zaznacza RPP:

Podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Rzecznik Praw Pacjenta wydając taką decyzje opierał się na opiniach konsultantów z zakresu farmakologii klinicznej i chorób wewnętrznych. Według tych specjalistów stosowanie dożylnych wlewów witaminowych jest wskazane tylko w przypadku ciężkich niedoborów bądź wtedy kiedy podanie doustne jest utrudnione, przeciwwskazane lub całkowicie niemożliwe.

Rzecznik przypomniał również, że taki sposób podawania witamin i minerałów może być niebezpieczny. Sczególnie ordynowanie dużych dawek witaminy C może zaszkodzić m.in. pacjentom z cukrzycą i niedokrwistością syderoblastyczną. Jak wiadomo witamina C zwiększa wchłanianie żelaza co może prowadzić do jego przedawkowania.
Ponadto nie wolno zapominać o tym, że mogą wystąpić interakcje z innymi lekami np. kwasem acetylosalicylowym czy fenytoiną.

Co ciekawe RPP nakazał podmiotom leczniczym zaprzestanie stosowania takich praktyk pod groźbą kary pieniężnej w wysokości do 500 tys zł.
Zaznaczył także, że stosowanie produktów leczniczych poza wskazaniami rejestracyjnymi jest dopuszczalne jeżeli skuteczność danej metody została potwierdzona wiarygodnymi danymi.Źródło:

O portalu

Miejsce pełne zdrowia to portal internetowy o dietetyce i zdrowym stylu życia. W serwisie są udostępniane merytoryczne artykuły dzięki, którym możesz zadbać o swoje odżywianie i zdrowie. Właścicielem Portalu jest marka Przystań zdrowego życia. Chcesz się skontaktować z redakcją? Napisz: przystanzdrowegozycia@gmail.com

Informacja

Treści zamieszczone na Portalu Miejsce pełne zdrowia mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastępować kontaktu z lekarzem bądź innym pracownikiem ochrony zdrowia. Przed zastosowaniem się do porad zawartych w tym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem lub innym pracownikiem ochrony zdrowia w zależności od potrzeb. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania się do porad znajdujących się w Serwisie.

Kopiowanie, przetwarzanie lub rozpowszechnianie materiałów dostępnych w tym Serwisie w całości lub w części bez zgody Redacji jest zabronione.